Informacje

naukowcy przewidują wpływ letnich suszy na roślinność w przyszłości

naukowcy przewidują wpływ letnich suszy na roślinność w przyszłości
Duńscy naukowcy przewidują wpływ letnich suszy na roślinność w przyszłości [Data: 2011-08-31] Mimo tegorocznego deszczowego lata, w Danii zespół krajowych naukowców jest przekonany, że do

Duńscy naukowcy przewidują wpływ letnich suszy na roślinność w przyszłości

[Data: 2011-08-31]

Mimo tegorocznego deszczowego lata, w Danii zespół krajowych naukowców jest przekonany, że do 2075 r. wzrost temperatury na świecie doprowadzi do większej liczby suszy w lecie, co może mieć negatywny wpływ na florę.

Zespół naukowców z konsorcjum CLIMAITE (Wpływ zmian klimatu na procesy biologiczne ekosystemów lądowych), którego głównym celem jest badanie oddziaływania zmian klimatu na procesy biologiczne i ekosystemy naturalne, opublikował swoje odkrycia w czasopiśmie Global Change Biology.

Grupa CLIMAITE jest złożona z naukowców z trzech duńskich instytucji naukowych: Politechniki Duńskiej Risø (DTU) w Roskilde, Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Kopenhaskiego (KU LIFE) i Krajowego Instytutu Badań Środowiskowych (DMU) przy Uniwersytecie w Aarhus.

Najnowsze wyniki projektu są być może nieco zaskakujące. Mimo przewidywanej intensyfikacji rozwoju roślin z powodu większej ilości CO2 w atmosferze, po uwzględnieniu w modelu wyższych temperatur i suszy w okresie letnim, rozwój ten okazuje się ograniczony.

Uzyskane wyniki różnią się od wcześniejszych ustaleń naukowych, które wskazywały, że podwyższanie się poziomu CO2 w atmosferze może doprowadzić do nasilenia rozwoju roślin. W czasie suszy czynniki potencjalnie sprzyjające rozwojowi roślinności, takie jak wyższe temperatury i podniesiony poziom CO2 – połączone znacząco ograniczają wywoływany przez CO2 efekt nasilenia wzrostu.

„Obserwowana wcześniej znacząca intensyfikacja wzrostu roślin przy wysokich stężeniach CO2 wynika zazwyczaj z tego, że odbywało się to w ramach badań kontrolowanych, w których zmianie podlegały jedynie stężenia CO2. Przyjęliśmy zasadniczo założenie, iż należy przyjrzeć się połączeniu różnych zmiennych klimatycznych, ponieważ w przyszłości rośliny będą narażone na wielorakie zmiany zachodzące równocześnie” – zauważa naczelny autor Klaus Steenberg Larsen z DTU Risø.

Naukowcy z konsorcjum CLIMAITE wyciągnęli takie wnioski na podstawie wspólnego eksperymentu przeprowadzonego w skali polowej, który posunął naprzód prace dzięki wykorzystaniu wcześniejszych badań laboratoryjnych. Nadal prowadzone są manipulacje klimatyczne z CO2, temperaturą i opadami, wykorzystując na przykład strumienie CO2 i kurtyny zatrzymujące deszcz.

A to już wiesz?  AGROTRAVEL 2012

„Przygotowaliśmy eksperyment w taki sposób, aby niektóre poletka wystawione były na działanie jedynie podwyższonego poziomu CO2, ciepła lub suszy w okresie letnim, a inne – na działanie wszystkich możliwych kombinacji tych trzech zmiennych klimatycznych. W ten sposób możemy obserwować, jak każda zmienna klimatyczna wpływa na ekosystem i co się dzieje, kiedy się łączą ze sobą” – mówi Klaus Steenberg Larsen.

Eksperymenty zostały przeprowadzone na poligonie wojskowym w pobliżu Jægerspris. Naukowcy zbudowali obiekt, w którym mogli przeprowadzać doświadczenia w skali polowej z podwyższonym poziomem CO2 za pomocą techniki FACE (ang. Free Air Carbon Enrichment). Ta metoda jest wykorzystywana przez ekologów i biologów roślin do podnoszenia stężenia CO2 na konkretnym obszarze, aby umożliwić pomiar reakcji roślin pod kątem ich wzrostu.

Za pomocą techniki nazywanej pasywnym ogrzewaniem w porze nocnej są w stanie podnieść temperaturę gleby o około 1 stopień, a także mogą manipulować warunkami pogodowymi – zapewniając intensywne opady deszczu lub suszę – z użyciem rolet wykorzystywanych przez okres 4 do 6 tygodni latem.

„Wykonujemy pomiary takich parametrów jak azot w opadach atmosferycznych, roślinach, faunie glebowej, mikroorganizmach i wodzie gruntowej. Brak azotu jest często czynnikiem ograniczającym wzrost roślin i absolutnie kluczowym dla sposobu reakcji ekosystemów na zmiany klimatu. Wyniki zaprezentowane w czasopiśmie obejmują lata 2006 – 2007, a eksperyment potrwa do 2014 r. Potrzeba czasu na zebranie wyników od 20 – 30 osób, które interpretują i analizują wyniki z wielu typów urządzeń, jakie zostały zainstalowane. Aczkolwiek już teraz możemy wyraźnie zaobserwować, że zwłaszcza przesuszenie gleby ma znacząco negatywny wpływ na wytwarzanie azotu, a przez to na możliwy rozwój roślin, nawet w tych obszarach, gdzie występuje podwyższony poziom CO2 i ocieplenie.”

Więcej informacji:

DTU Risø:
http://www.risoe.dtu.dk/?sc_lang=en

Teksty pokrewne: 33452, 33562

Kategoria: Różne
Źródło danych: DTU Risø
Referencje dokumentu: Larsen, K. S., et al. (2011) Reduced N cycling in response to elevated CO2, warming, and drought in a Danish heathland: Synthesizing results of the CLIMAITE project after two years of treatments. Global Change Biology. DOI: 10.1111/j.1365-2
Indeks tematyczny: Technologie korzystne dla środowiska pod względem; Ochrona srodowiska; Badania Naukowe; Aspekty spoleczne

A to już wiesz?  VII Ogólnopolska Wystawa Bydła Hodowlanego w Sielinku

RCN: 33755

http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=PL_NEWS&ACTION=D&SESSION=&RCN=33755

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy