Rolnictwo

Targi Zielony Tydzień otwarte dla zwiedzających

Dziś rano na stoisku Polski, tegorocznego Kraju Partnerskiego, odbyło się oficjalne otwarcie Międzynarodowych Targów „Zielony Tydzień 2011” dla zwiedzających. Symboliczną wstęgę przecięli wspólnie z polskim ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Markiem Sawickim, minister ds. żywności, rolnictwa i ochrony konsumentów Republiki Federalnej Niemiec Ilse Aigner oraz Burmistrz Berlina.

Przyjęcie przez Polską tytułu Kraju Partnerskiego Targów Grüne Woche to niezwykle ważne wydarzenie, które zdarza się raz na kilkadziesiąt lat. Oznacza to, że w tym roku Polska jest objęta wszystkimi działaniami promocyjnymi tej imprezy.

Minister Sawicki powitał minister Aigner na polskim stoisku tradycyjnie chlebem i solą. Zaprosił do zwiedzenia polskich stoisk.

„Poprzez prezentację polskiej żywności w postaci kulinarnej podróży po Polsce chcemy zachęcić targowych gości do spróbowania produktów tradycyjnych, charakterystycznych dla poszczególnych regionów naszego kraju. Chcemy także namówić ich do odwiedzenia Polski, poznania jej walorów przyrodniczych, turystycznych i kulinarnych” – powiedział minister Marek Sawicki.

Tak jak w latach poprzednich miejscem polskiej prezentacji jest hala 11.2. Dzięki szerokiej współpracy z samorządami wojewódzkimi, stowarzyszeniami branżowymi oraz instytucjami wspierającymi polską gospodarkę i rozwój rolnictwa udało się stworzyć na polskim stoisku spójną prezentację polskiej żywności. Na powierzchni ok. 800 m² swoje produkty wystawia ponad 100 polskich firm. Głównymi wystawcami są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, województwa: Małopolskie, Wielkopolskie, Łódzkie, Lubuskie, Dolnośląskie, Warmińsko-Mazurskie, Zachodniopomorskie, Lubelskie, Kujawsko-Pomorskie, a także Stowarzyszenie Producentów Ryb Jesiotrowatych, Konsorcjum: Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Krajowa Rada Drobiarstwa, Związek Polskie Mięso, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych – Program Polska Wschodnia oraz producent bursztynu „Amber”.

Na stoiskach polskich województw prezentowane są produkty regionalne, lokalne, tradycyjne i ekologiczne, a na stoisku ministerstwa produkty wyróżnione znakiem najwyższej jakości “Poznaj Dobrą Żywność”.

Wśród prezentowanych wyrobów najważniejsze miejsce zajmują wędliny, pieczywo, produkty mleczarskie, miody, piwo oraz warzywa, owoce, mięso i ryby.

Dziś minister Marek Sawicki odbył szereg rozmów bilateralnych dotyczących głównie reformy Wspólnej Polityki Rolnej z przebywającymi na targach w Berlinie ministrami krajów UE oraz m.in. Szwajcarii, Ukrainy i Mołdawi i Rosji.

Pierwsze rozmowy ministra Sawickiego na stoisku polskim odbyły się z wiceminister spraw zagranicznych Niemiec i jednocześnie pełnomocniczką Rządu Federalnego ds. stosunków z Polską Cornelią Pieper. Kolejne spotkania bilateralne odbyły się z Henkem Blekerem z ministrem rolnictwa Szwecji E. Erlandssonem, bawarskim ministrem wyżywienia, rolnictwa i leśnictwa Helmutem Brunnerem, z ministrem polityki rolnej Ukrainy Prysażniukiem Mykołowem Wołodymyrowyczem, a wieczorem w ambasadzie rosyjskiej z minister rolnictwa FR Jeleną Skrynnik.


Minister Sawicki brał dziś również udział w programie scenicznym zorganizowany przez Międzynarodowe Targi Berlińskie w hali „Rozwój obszarów wiejskich“, Ministra pytano o motyw przewodni polskiej obecności na targach.

„Tegoroczna edycja targów Zielony Tydzień rzeczywiście jest dla Polski wyjątkowa. Jesteśmy Krajem Partnerskim. To bardzo duże wyróżnienie i zarazem zobowiązanie. Nasza tu obecność przebiega pod hasłem „Polska smakuje”. Wszystkich zwiedzających zapraszamy na kulinarną podróż po Polsce. Nie wszyscy jeszcze wiedzą, że mamy doskonałe dania i potrawy. Stare tradycyjne receptury, doskonałe surowce” – powiedział minister.

Pytany o znaczenie dla polskiego rolnictwa przystąpienia Polski do Unii Europejskiej minister podkreślił, że była to decyzja, która przyniosła duże efekty. Lata naszej akcesji zostały dobrze wykorzystane przez przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej i przez rolników. Pomimo nierównych warunków konkurencji polskie produkty żywnościowe znalazły uznanie i dziś mamy w tych towarach dodatni bilans wymiany handlowej na poziomie około 2 – 2,5 mld euro.

„Pierwszym odbiorcą naszych produktów są właśnie Niemcy. Na tym rynku umieszczamy ¼ eksportu żywności. Jednak sytuacja się zmienia. Przed nami pojawiają się nowe wyzwania. Dziś stoimy przed koniecznością zmiany dotychczasowej Wspólnej Polityki Rolnej. Musi być ona prostsza i zrozumiała dla wszystkich. Niezbędne staje się większe wsparcie rozwoju terenów wiejskich. Muszą to być zmiany rzeczywiste, a nie kosmetyczne. Powinny odpowiadać wymogom współczesnych wyzwań. Wspólna Polityka Rolna po 2013 roku powinna być innowacyjna, konkurencyjna i nowoczesna, a jednocześnie łatwa i prosta.” – powiedział minister Sawicki.

Przez cały targowy dzień na polskim stoisku narodowym odbywały się liczne pokazy i prezentacje regionalnych i tradycyjne przysmaków polskiej kuchni. Można tu spróbować i kupić wyroby cukiernicze, w szczególności Rogale Świętomarcińskie, wyroby piekarnicze, mleczarskie, mięsne, rybne. Są tu także produkty, ekologiczne, miody i alkohole.

Województwo małopolskie prezentuje szeroki wachlarz produktów regionalnych: naturalne soki tłoczone na zimno, oscypki i kiełbasy. Wielkopolska prezentuje wędliny, wyroby cukiernicze oraz alkohole. Łódzkie – piwo regionalne, przetwory owocowo-warzywne i wędliny. Lubuskie – piwo wędliny, miody, grzyby suszone, a także pierogi. Dolnośląskie natomiast – naturalne soki jabłkowe i jabłka. Warmińsko-mazurskie, oprócz oferty rolno–spożywczej, przedstawia bogatą ofertę kulinarną, agroturystyczną i promuje wyroby sztuki ludowej. Zachodniopomorskie – alkohole, lody, wędliny, miody i ryby. Lubelskie – produkty mleczarskie oraz miody. Kujawsko-pomorskie promuje produkty regionalne i ekologiczne z Kujaw i Pomorza,

Oprócz polskich regionów swoją ofertę prezentują: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Stowarzyszenie Producentów Ryb Jesiotrowatych, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Krajowa Rada Drobiarstwa, Związek Polskie Mięso oraz Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.

W pierwszym dniu targów, polskim wystawcom towarzyszył aktor Steffen Möller, który wraz z ministrem Sawickim witał gości, zachęcał zwiedzających do degustacji polskich specjałów, aby pokazać, że „POLSKA naprawdę SMAKUJE”.

Prezencjom towarzyszyły występy zespołów i kapeli folklorystycznych.

http://www.minrol.gov.pl/pol/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Targi-Zielony-Tydzien-otwarte-dla-zwiedzajacych/

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy