Wiadomości branżowe

Studentka Politechniki Gdańskiej laureatką I edycji programu Generacja Przyszłości

Studentka Politechniki Gdańskiej laureatką I edycji programu Generacja Przyszłości
Inżynier Daria Maria Bieńkuńska, studentka Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej została laureatką rządowego programu Generacja Przyszłości. Młoda badaczka zajmuje się m.in. zanieczyszczeniami wody i gruntów na wsi. Zamierza opracować zalecenia ochrony i zarządzania zasobami naturalnymi. Na rozwój projektu otrzymała 89 tys. zł. – Dotąd nierozwiązaną kwestią jest zarządzanie przestrzenią wiejską w sposób zrównoważony, czyli tak by chronić wody, glebę, powietrze, krajobraz zachowując przy tym bioróżnorodność. Równie ważna jest decyzja, w jaką infrastrukturę techniczną wyposażyć obszary wiejskie, aby zapewnić równowagę pomiędzy rozwojem ekonomicznym i społecznym – mówi Daria Bieńkuńska. – Mój projekt będzie miał wysokie walory poznawcze nie tylko dla mieszkańców obszarów wiejskich, ale także dla szerokiego grona osób i instytucji zajmujących się gospodarką wodno-ściekową, infrastrukturą techniczną, inżynierią środowiska, a także ochroną środowiska i jego zasobów – dodaje

Inżynier Daria Maria Bieńkuńska, studentka Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej została laureatką rządowego programu Generacja Przyszłości. Młoda badaczka zajmuje się m.in. zanieczyszczeniami wody i gruntów na wsi. Zamierza opracować zalecenia ochrony i zarządzania zasobami naturalnymi. Na rozwój projektu otrzymała 89 tys. zł.

 – Dotąd nierozwiązaną kwestią jest zarządzanie przestrzenią wiejską w sposób zrównoważony, czyli tak by chronić wody, glebę, powietrze, krajobraz zachowując przy tym bioróżnorodność. Równie ważna jest decyzja, w jaką infrastrukturę techniczną wyposażyć obszary wiejskie, aby zapewnić równowagę pomiędzy rozwojem ekonomicznym i społecznym – mówi Daria Bieńkuńska.

 – Mój projekt będzie miał wysokie walory poznawcze nie tylko dla mieszkańców obszarów wiejskich, ale także dla szerokiego grona osób i instytucji zajmujących się gospodarką wodno-ściekową, infrastrukturą techniczną, inżynierią środowiska, a także ochroną środowiska i jego zasobów – dodaje nagrodzona.

Generacja Przyszłości to nowy program Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego adresowany do studiujących na naszych uczelniach młodych wynalazców, konstruktorów, programistów i innowatorów, którzy będą reprezentować Polskę na międzynarodowych zawodach i konkursach.

Daria Bieńkuńska przymierza się udziału w międzynarodowych zawodach IWA Young Water Professionals Award. To prestiżowy konkurs na najlepszą pracę przygotowaną przez młodych profesjonalistów zajmujących się badaniami hydrogeologicznymi.

W ramach programu „Generacja Przyszłości” studenci mogą liczyć na wsparcie indywidualne w wysokości nawet 100 tys. zł lub zespołowe – do 500 tys. zł. Pieniądze mogą przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych z wyjazdami na międzynarodowe zawody, m.in. prowadzenie badań, zajęcia przygotowujące do zawodów, zakup aparatury naukowo-badawczej, materiałów i odczynników.

W I edycji konkursu utalentowani studenci z całej Polski otrzymali prawie 6,5 miliona zł. Nagrody laureatom wręczyli premier Donald Tusk oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. 

Daria Bieńkuńska projekt pod nazwą „Analiza skali zagrożeń środowiska hydrogeologicznego obszarów wiejskich z uwzględnieniem współcześnie występujących źródeł zanieczyszczeń” realizuje pod opieką merytoryczną dr Katarzyny Jankowskiej oraz dr inż. Marzeny Wójcik. 

A to już wiesz?  Guajava - bardzo zdrowe, egzotyczne owoce w Twoim domu

Więcej o projekcie: http://static.pg.gda.pl/pg.gda.pl/news/5575/d6b8e36441d994380e12d6b2c30320ca.pdf

< 241750" >

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy