Kobieta

Kawa zbliża w Dzień Matki

Kawa zbliża w Dzień Matki
Kawa zbliża…w Dzień Matki O tym, że pobudzają, wie każdy wielbiciel esencjonalnego espresso czy delikatnego cappuccino. Stosunkowo nowym odkryciem jest natomiast fakt, że kofeinowe napoje

Kawa zbliża…w Dzień Matki

O tym, że pobudzają, wie każdy wielbiciel esencjonalnego espresso czy delikatnego cappuccino. Stosunkowo nowym odkryciem jest natomiast fakt, że kofeinowe napoje zbliżają nas do siebie i czynią szczęśliwszymi. Podpowiadamy, jak w oparciu o tę wiedzę zorganizować obchody zbliżającego się Dnia Matki.

Intensywny aromat kawy wyostrza nasze zmysły. Zawarta w niej kofeina zmniejsza uczucie zmęczenia, senności i poprawia koncentrację. Naukowcy postanowili zbadać również kwestię jej oddziaływania na nasze relacje z innymi osobami. Zespół pod kierownictwem psychologa Larsa Kuchinke z Ruhr University dowiódł, że dawka 200 mg kofeiny, równa ilości zawartej w dwóch lub trzech filiżankach kawy, przyczynia się do precyzyjniejszego rozpoznawania przyjemnych słów. Zdaniem naukowca może to wynikać ze stymulującego działania kofeiny na obszary mózgu związane z odczuwaniem pozytywów. Duet badaczy – prof. Johna Bargha z Yale University i dr Lawrence’a E. Williamsa z University of Colorado, przeprowadził natomiast eksperyment z wykorzystaniem kawy gorącej i mrożonej. Uczestnicy, którym zaserwowano pierwszy napój, oceniali opisywane im osoby jako „cieplejsze” i bardziej troskliwe. Lepszy odbiór pozytywnych informacji i korzystniejsze postrzeganie bliskich – wiemy już jak kawa oddziałuje na nasze relacje. Jak jednak wykorzystywać jej dobroczynny wpływ w Dniu Matki?

Spotkanie przy kawie
Zawsze trafionym sposobem na świętowanie jest wizyta w ulubionej kawiarni. Szczególnie w przypadku Mam, którym obowiązki zawodowe i rodzinne ograniczają ilość czasu poświęcanego sobie, takie spotkanie pozwoli odprężyć się i choć na chwilę zapomnieć o codzienności. Tym bardziej, że coraz więcej tego typu lokali oferuje nie tylko ciepłe i zimne napoje, ale i śniadania, przekąski i desery. – Cappuccino, latte macchiato, monte bianco – czyli kawy z dodatkiem mleka, będące najpopularniejszym wyborem wśród pań, stanowią doskonałe uzupełnienie porannego posiłku i nastrajają pozytywnie do działania. Nawet w ojczyźnie espresso Włosi rozpoczynają dzień tego typu propozycjami – tłumaczy Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. – W godzinach popołudniowych warto natomiast sprawić Mamie kawową przyjemność w postaci propozycji deserowej, np. cafe affogato z lodami czy cappuccino viennese z dodatkiem czekolady – dodaje ekspert. Warto pamiętać, że zawarta w kawie kofeina powoduje wzrost produkcji serotoniny zwanej „hormonem szczęścia”. Jak widać, receptę na radość można zrealizować w najbliższej kawiarni.

A to już wiesz?  Prezent na Dzień Matki

SPA pachnące kawą
Choć wypicie filiżanki ulubionego napoju to najpyszniejszy sposób obcowania z kawą, to z pewnością nie jedyny. Bardzo przyjemne może być także wykorzystanie jej do przygotowania domowych kosmetyków. Paniom, którym zależy na ujędrnieniu i wygładzeniu skóry, polecany jest peeling ze zmielonych ziaren kawy, odrobiny oliwy oraz soku z cytryny. Dzięki dobroczynnemu wpływowi układ krążenia oraz hamowaniu procesu powstawania komórek tłuszczowych, kofeina znacznie zmniejsza widoczność obrzęków cellulitowych. Równie pachnącym i skutecznym kosmetykiem będzie maseczka przeciwzmarszczkowa, wykonana z dwóch łyżek śmietany, łyżki kakao, odrobiny wody i dwóch łyżek zmielonej kawy. Zawarty w niej pobudzający związek opóźnia rozkład witaminy C, wygładzając tym samym dotychczasowe bruzdy i zapobiegając powstawaniu nowych niedoskonałości. Dodatkowo, maseczka niweluje przebarwienia skóry i uciążliwe cienie pod oczami. Domowe SPA możemy zorganizować w weekend, w tym roku wypadający bezpośrednio po 26 maja. Ciekawym pomysłem będzie także przygotowanie, kofeinowych specyfików i podarowanie Mamie w formie prezentu w ręcznie zdobionych słoiczkach.

Podarunek dla koneserki kawy
Nie zapominajmy, że w Dniu Matki wielbicielki kawy ucieszy także inspirowany nią prezent. W roli podarunku sprawdzi się nie tylko szlachetna mieszanka w eleganckim opakowaniu. – Przy takiej okazji polecamy zestawy, w których kawie towarzyszy praktyczne akcesorium, takie jak kafetiera pozwalająca na przyrządzenie jej w tradycyjny, włoski sposób, czy wysoka, elegancka szklanka do serwowania kaw warstwowych – podpowiada Joanna Sobyra. – Dobrym pomysłem jest także zakup ekspresu kapsułkowego czy spieniacza do mleka, które pozwolą szybko przygotować kawę o jakości porównywalnej do tych serwowanych w kawiarniach – dodaje ekspert Segafredo Zanetti Poland. Co jeszcze ucieszy wielbicielkę kawy? Dobrym dowodem pamięci i zaangażowania będą także ręcznie zdobiona puszka służąca jej przechowywaniu czy kubek z osobistą dedykacją.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy