Zdrowie

Fakty i mity o waflach ryżowych

Wafle ryżowe to jedna z najpopularniejszych przekąsek dla osób aktywnych. Są zawsze pod ręką, zastępują pieczywo, łatwo zaspokoić nimi głód między posiłkami. Chcąc być świadomym tego, co jemy warto poznać wszystkie fakty i mity, które wokół nich krążą.

Ryżowe przekąski to puste kalorie. Są sycące, ale nie mają żadnej wartości odżywczych.

Mit. Wafle choć wytwarzane głównie z jednego składnika zawierają wiele witamin i minerałów. Ryż brązowy przede wszystkim jest źródłem witamin z grupy B oraz węglowodanów. Jednym z najbardziej cenionych składników, tego rodzaju przekąsek jest błonnik, który między innymi reguluje pracę układu pokarmowego.

Można je traktować, jako dietetyczny zamiennik dla tradycyjnego pieczywa.
Fakt. To prawda, aby się o tym przekonać, wystarczy porównać wartość kaloryczną obu produktów. Jedna kromka chleba ma ok. 108 kcal, natomiast jeden wafel ma ich trzykrotnie mniej – tylko 19-38 kcal. Jak widać, dla zachowania szczupłej sylwetki nie zawsze musimy ograniczać liczby spożywanych posiłków. Czasem wystarczy po prostu wymienić jeden ze składników na bardziej przyjazny dla naszej sylwetki.

Wafle zawierają wiele konserwantów i barwników, ponieważ ryż wykorzystywany do ich przyrządzenia jest wielokrotnie przetwarzany.
Mit. Podczas produkcji wafli ryżowych nie stosuje się dodatkowych „ulepszaczy”. Nie są także potrzebne żadne konserwanty, ponieważ sam proces wypieku zapewnia utrzymanie świeżości przez długi czas. Brązowy ryż jest niepolerowany, a tym samym w odróżnieniu od białego ma o wiele więcej dobroczynnych dla naszego organizmu właściwości pełnego ziarna. Istnieją wafle oznakowane jako ekologiczne lub BIO, które spełniają bardzo surowe wymagania jakościowe. Dlatego też wszyscy zainteresowani tematem organicznej żywności powinni zwracać uwagę na opakowania.

Jedzenie ryżowych przekąsek na dłużej pozwala powstrzymać głód.
Fakt. Tą cenną właściwość wafle zyskują dzięki dużej zawartości błonnika. Z jednej strony doskonale przyspiesza on przemianę materii i poprawia pracę jelit, z drugiej, zwiększając objętość pokarmu, zatrzymuje uczucie sytości na dłużej. Chcąc zatem dotrwać do następnego pełnego posiłku bez zbędnego podjadania, lepiej sięgnąć po jeden z wysokobłonnikowych produktów.

Wafle ryżowe są bezpieczne dla osób chorych na celiakię.
Fakt. Jak zapewnia Małgorzata Zdrojewska, specjalista dietetyk współpracujący z firmą Good Food – Te pełnoziarniste przekąski uzupełniają naszą dietę w cenny błonnik oraz minerały. Nie zawierają przy tym białek glutenowych, dlatego są idealne dla wszystkich cierpiących na celiakię. Podczas zakupów należy pamiętać o stosownych oznaczeniach produktów. Są one poparte certyfikatami i badaniami laboratoryjnymi potwierdzającymi bezglutenowość. Jeśli musisz zrezygnować z tradycyjnego pieczywa i produktów zbożowych, warto zamienić je właśnie na wafle.

http://www.pressoffice.pl/zdrowie,t1156569107?more=435787673

0 0 vote
Article Rating

Similar Posts

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wandzia
Wandzia
8 lat temu

Kilka razy próbowałam się przełamać i jadłam wafle, ale one po prostu mi nie smakują. Są w ogóle bez smaku, niczym nie przypominają zamiennika chleba. Już chyba wolę całkowicie zrezygnować z jedzenia niż “wcinać” suche, wafle ryżowe, które porównuje do jedzenia styropianu. Dosłownie.